Brendon Burchard: A motiváció kiáltványa – Így szerezd vissza az irányítást kilenc lépésben című köny összefoglalója.
Az önmegvalósítás, a belső motiváció közös alapja, hogy az ember képes legyen a saját útját járni, miközben szembenéz a külvilág elvárásaival és belső korlátaival. Az igazi önmegvalósítás nem azt jelenti, hogy elfelejted a külvilágot, hanem hogy megtanulod kezelni az elvárásokat úgy, hogy azok ne nyomják el a saját vágyaidat. A saját utad megtalálása nem könnyű, de amikor sikerül, az életed valóban teljessé válik. Ehhez ad segítséget ez a könyvösszefoglaló.
Érezted már úgy, hogy nem te irányítod az életed? Hogy egy helyben toporogszés bár tenni akarsz valamit, fogalmad sincs, hol kezdj neki? Volt már, hogy elveszítetted minden motivációdat, hogy megvalósítsd álmaidatés elérd azt az életet, amit megérdemelsz? Miért van az, hogy ezekre a kérdésekre mindannyian egy bizonytalan “igen”-nel válaszolunk? Brendon Burchard, “A motivációs kiáltvány” című könyvében emlékeztet bennünket arra, hogy “A vibráló, valódi és céltudatos élet az egész emberiség joga.”
Az emberi természetről: szabadság, félelem és motiváció Jean-Paul Sartre és az egzisztencialisták gyakran mondogatták, hogy a legtöbben nem élünk hiteles életet. Nem saját vágyaink, indítékaink, eszményeink és meggyőződésünk szerint cselekszünk, hanem a környezetünk elvárásainak engedelmeskedünk. Az életünk nem azt fejezi ki, hogy kik vagyunk valójában, hanem azt, amit a világ vár el tőlünk. Burchard szép hasonlattal illusztrálja ezt: “Oroszlánok és oroszlánhölgyek vagyunk, akik egerekként élnek: ahelyett, hogy szabadon felfedeznénk a szavannát, kicsi és zavart életet élünk a hatalmas világ odvaiban és rejtekhelyein.”
Bár szívünk tele van “az élet iránti vad szenvedéllyel”, mégis hagyjuk, hogy a társadalmi korlátok és mások tekintete megbéklyózzon bennünket. Nem tudjuk teljes mértékben kifejezni személyiségünket, ezért időnk nagy részét ülve és duzzogva töltjük, “hibáztatva és panaszkodva, csekély célokat hajszolva, amelyek becsapják lényünk nagyszerűségét”. Éjszakánként pedig vágyakozunk és jobb holnapról álmodunk. Minden vágyunk alapja egy fő vágy – a szabadság vágya, hogy választhassunk és megvalósíthassuk álmainkat. Ahogy Burchard írja, “az emberiség fő motivációja a személyes szabadság keresése és megtapasztalása.”
1. számú alapelv: Teljes jelenléttel és erővel légy az életedben
Van valami, ami még a halálnál is félelmetesebb: elszakadni az élettől. Sajnos sokan így élünk, elfeledkezve arról, hogy az élet a jelen pillanatban történik. A múlt fájdalmaiban és örömeiben ragadunk, vagy egy bizonytalan jövőről álmodozunk. Ideje ezt abbahagyni! Minden, amit az életben szeretünk, itt és most érhető el. Ahelyett, hogy hagynád, hogy a véletlen és a társadalmi nyomás elragadjon, válaszd meg életed szerepét proaktívan és okosan. Burchard szerint bármely adott pillanatban a következő létfontosságú szerepek egyikét vagy kombinációját játszhatod:
1. Megfigyelő : Az élet tudatos és figyelmes szemlélője.
2. Rendező : Az élet szándékos alkotója, aki az életet filmnek tekintiés igyekszik értelmes történetet formálni.
3. Őrző : Az elme, a test és a lélek védelmezője a negatív hatásoktól, információktól, emberektől és szokásoktól.
4. Harcos : A bátor álomvadász, aki hajlandó megküzdeni a sárkányokkalés visszahozni a kincset és a dicsőséget.
5. Szerető : Aki törődik másokkal és hozzájárul a közösséghez, soha nem felejtve, hogy kiért harcolunk.
6. Vezető : Aki másokat irányít és inspirál, motivál és felemel.
“Ezeknek a szerepeknek a figyelmen kívül hagyása céltalan élethez vezet” – figyelmeztet Burchard. “De ha tudatosítjuk őket, az segít, hogy minden pillanatban teljes személyes erőnket aktiváljuk. Ez célt ad elménknek és tevékenységeinknek. A cél pedig a legnagyobb híd a Mostba.”
2. alapelv: Vedd vissza az irányítást az életed felett
Az életet kétféleképpen élhetjük: vagy statisztaként valaki más történetében, vagy a sajátunk főszereplőjeként. Burchard második kijelentése az utóbbi mellett szól. Miért pazarolnád az idődet mások ambícióinak követésére? Itt az ideje, hogy visszaszerezd a kontrollt és újraírd az életed történetét.
Kérdezd meg magadtól most, hogy a helyes úton jársz-e és haladsz-e előre a céljaid felé. Ha a válasz “nem”, akkor ideje komolyan venni a dolgot. Tedd magad ismertté! Mondd el a világnak, mit akarsés hogyan tervezed elérni. Írd meg a saját személyes kiáltványodat és kövesd azt valódi erővel és elszántsággal! Legyél világos, határozott és elkötelezett a saját fejlődésed iránt. Vedd át az irányítást az életed felett, hozz létre egy új és proaktív irányt magadnak és tarts ki mellette. Ha ma nem térképezed fel a jövődet, előbb-utóbb eltévedsz a holnap ködében. Nem vagy elfoglalt, csak nincs terved. Készíts egyet még ma!
3. alapelv: Győzd le a belső démonokat
Alexandre Dumas, a híres francia író mondta: “Az az ember, aki kételkedik önmagában, olyan, mint az, aki beállna ellenségei soraiba és fegyvert viselne önmaga ellen”. A kétely a dac démonának egyik kígyófeje, egy ádáz ellenség, amely ellenünk dolgozik, miközben a szívünkben él. A másik két fej a késlekedés és a megosztottság. A Kétség megkérdőjelezi értékünket és cselekvési irányunkat, a Késlekedés tétlenséget szül, a Megosztottság pedig elzárja az elmét és a szívet. Ezáltal – írja Burchard – “egy teremtményben találjuk a legtöbb emberi nyomorúság okát; mert a bizonyosság, az aktivitás és az emberség hiánya az, ami kisiklatja sorsunkat”.
Szerencsére vannak módszerek a dac démona elleni küzdelemre. Íme, hogyan:
1. A kétséget alakítsd át hittel : A kétely akkor uralkodik el, amikor a “Mi van, ha…” kérdés felmerül. Győzd le hittel, mondd: “Hiszek abban, hogy képes vagyok tanulni és megoldani a dolgokat”.
2. A késlekedést cselekvéssel győzd le : A késlekedés célja, hogy megállítsa az előrehaladást. Valahányszor lépni akarunk, belülről halljuk: “Várj, még nem vagy kész! Megsérülhetsz!” A késlekedés ellenszere a határozott cselekvés. Hősnek lenni azt jelenti, hogy cselekszünk akkor is, ha félünk.
3. A megosztottságot szeretettel győzd le : A megosztottság vakká tesz minket mások jósága iránt, mert a Dac azt akarja, hogy egyedül szenvedjünk. A megosztottság ellen a szeretet a leghatékonyabb fegyver. A szeretet mindig a legteljesebb gyógymód a belső démonaink ellen.
4. sz. alapelv: Önfeledten haladj előre
Az előrehaladás kulcsa, hogy olyan gondolkodásmódot fejlesszünk ki, amely hisz abban, hogy a valóságot az akaratunkhoz hajlíthatjuk. Burchard szerint, “azok, akikből hiányzik ez a hit, soha nem haladnak előre.”
“A félelem csak akkor uralkodik rajtunk, ha hagyjuk” – írja Burchard. “Egyedül mi vagyunk felelősek érzelmeinkért és reakcióinkért az életben.” Itt az ideje, hogy átvegyük az irányítást. Válaszd a bátorságot a szorongás helyett és a szabadságot a társadalmi nyomás helyett. Forduljunk el azoktól, akik aggodalmaskodnak és akadályoznakés gazdagítsuk életünket valódisággal és örömmel. Itt az ideje, hogy igényt tartsunk személyes szabadságunkra és kövessük Burchard kilenc merész kijelentését.
Van egy kedves történet Jorge Luis Borges írótól, amelyben a főszereplő, egy bebörtönzött író, mások műveit úgy ítéli meg, ahogyan azok megjelentek, míg saját műveit úgy, ahogyan elképzelte őket. Mindannyian ezt tesszük, nem igaz? Szándékaink és elképzeléseink azonban semmit sem érnek, ha nem válnak tettekké és projektekké. A cselekvés a jellem igazi mércéje, mondja Burchard. Ez az, ami megmutatja valódi énünket és ami a mesterré válás felé mozdít minket. A kisemberek nem tesznek semmit, mert nem akarnak erőltetni; a nagy emberek ritkán kérnek engedélyt a világtól. Ők a valóságot hajlítják akaratukhoz. Így haladnak előre önfeledtenés így halad előre általuk a világ.
5. alapelv: Gyakorold az örömöt és a hálát
Évmilliárdokon át az élet egyszerű formákban létezett a Földön. Csak a közelmúltban jelent meg a tudatosságés amennyire tudjuk, mi, emberek vagyunk az egyetlen élőlények, akik megértjük ezt. Carl Sagan híres csillagászt idézve, mi vagyunk a világegyetem, amely tudatára ébred önmagának. Ezért mélyen hálásnak kell lennünk és örülnünk kell annak a lehetőségnek, hogy itt lehetünk, szabadon barangolhatunk a Földön, mindent és mindenkit megtapasztalhatunk és kutathatjuk mindennek az értelmét.
“A boldog és teljes élet a hála ösvényén kezdődik” – jegyzi meg Burchard. Légy hálás az égért és a napért, az éjszakai pihenésért, az otthonodért és a mindennapi kenyeredért, “a szívedért, amely általad dobog”. Légy hálás a jó emberekért, akikkel találkoztál és találkozni fogsz, a barátokért, akik becsülnek tégedés a szerelmedért, aki látja a hibáidat és hiányosságaidat. Légy hálás a fájdalmaidért és szenvedéseidért is, mert ezek a legjobb tanítóink. Próbálj meg örülni az apró dolgoknak, fogadd el a csodálkozás érzését, legyél kíváncsi és vidám.
6. alapelv: Őrizd meg az integritást
Az integritás azt jelenti, hogy mindig őszinték és becsületesek vagyunk és a tetteink összhangban vannak azzal, amiben hiszünk. Burchard szerint ez magában foglalja, hogy önmagunkhoz hűek maradjunk és a kapcsolatainkban, valamint a tetteinkkel is ezt tükrözzük. Ennek az összhangnak az eléréséhez a következő hat gyakorlatot kell választanod:
1. Gondolkozz, mielőtt cselekszel : Mielőtt fontos döntést hozol vagy cselekszel, kérdezd meg magadtól, hogy az döntés összhangban van-e az eszményeiddel. Ez segít elkerülni a megbánást és frusztrációt.
2. Csak akkor kötelezd el magad valami mellett, ha szenvedélyes és lelkes vagy iránta. : Ne mondj mindenre igent.
3. Tartsd be a szavad : Légy megbízható. Ha ígérsz valamit, tartsd meg az ígéretedet, bármi történjék is. Ahogy Robert Service írta, a tett ígéret nem fizetett adósság.
4. Mindig tisztelettel bánj másokkal : Különbség van a tisztelet és a jóváhagyás között. Kevesek cselekedeteit kell jóváhagynod; mindenkit azonban tisztelned kell.
5. Mondd el az igazat : Ha hazudsz másoknak, azzal magadnak is hazudsz. A hazugság rövid távú haszna szégyenhez és nyomorúsághoz vezet. Mondd el az igazat!
6. Mindig a cselekvést részesítsd előnyben : A tisztesség a valódi vágyaidat és értékeidet támogató tettekben rejlik. Ha kétségeid vannak – cselekedj. A legtöbb esetben bármilyen cselekvés jobb, mint a nem cselekvés.
Az integritás e hat gyakorlatának elhanyagolása gyengévé tesz a legsötétebb pillanatokban és nem tudsz megfelelően reagálni a következő kísértésekre: türelmetlenség, csalódás, kétségbeesés, agresszió, sértettség, hűség és hatalom. Ismerd meg ezeket, hogy ellen tudj állni nekik.
7. alapelv: Erősítsd meg a szeretetet
Brendon Burchard szerint “nincs tökéletesebb és emberibb szépség, mint a szűretlen, szégyentelen szeretet”. Ki vitatkozhatna ezzel? Az Újszövetség is azt mondja, hogy a hit, a remény és a szeretet közül a legnagyobb a szeretet. Ez az erő, ami átalakítja a hétköznapokat varázslatossá, a varázslatot pedig transzcendenssé. Ez az, ami egyesít és áthat mindent, ami határokat tör át és életet lehel a lelkekbe. A szeretet az, ami megnyitja a szíveket és begyógyítja a sebeket, ami miatt érdemes élniés ami mennyei boldogságot ad. A szeretet mindig jelen van. Amikor nem érezzük, az azért van, mert nem vagyunk tudatosak rá. Az úton lesznek fájdalmak és nehézségek, de ezeknek semmi közük a szeretethez; a szeretet az ellenszerük. Gyakorold és erősítsd a szeretetet. A szeretet nem főnév, hanem ige, amit a jelenben kell cselekedni. Kezdd el azonnal, feltételek nélkül.
8. alapelv: Nagyszerűségre inspirálódni
A nagyság azt jelenti, hogy túllépünk a hétköznapokon és bátran szembenézünk a kihívásokkal. Egyéni szinten a nagyságot csak akkor érhetjük el, ha merünk a középszerűség fölé emelkedni. A kollektív nagyságra való törekvéshez pedig el kell várnunk másoktól is azt, amit magunktól: “Készséges hajlandóságot arra, hogy kiválóan szolgáljuk a világot, még akkor is, ha ez nehéz és fárasztó.”
A nagyság eléréséhez Burchard szerint a következő kilenc erényre van szükség:
1. Őszinteség : Légy kompromisszummentes az igazságot illetően. Ha valaki hazudik, nevezd meg. Ez nem udvariatlanság, hanem őszinteség.
2. Felelősség : Ösztönözd a felelősségvállalást és a kötelességtudatot. A könnyedség előnyben részesítése hosszú távon fájdalmat okoz. Előzd meg ezt.
3. Intelligencia : Ünnepeld a bölcsességet és inspiráld másokat a tudásra. A tudatlanság boldogságot hozhat a tudatlanoknak, de nyomorúságot másoknak.
4. Kiválóság : Törekedj a legmagasabb szintű munka és teljesítmény elérésére mindenben, amit teszel. Így jogod lesz kritikát gyakorolni.
5. Bátorság : Legyőzd a saját félelmeidetés segíts másoknak is megtenni ezt. “A világ sorsa azon múlik, hogy hányan vannak elkötelezve a bátor cselekvés iránt” – írja Burchard.
6. Mások tisztelete : Tisztelet nélkül sem empátia, sem méltányosság nem létezik. A szeretet is tiszteletre épül.
7. Éberség : Figyelj oda a veszélyekre, de ne légy paranoiás. A jó vezetők nyugodtak maradnak a fenyegetések ellenére.
8. Szolgálat : Szolgálj másokat, hogy ők is szolgálhassanak téged. Emlékezz Jézusra, aki az utolsó vacsorán megmosta a tanítványok lábát.
9. Egység : Ne engedd, hogy valamilyen viszály megossza az embereket. Emlékeztesd őket arra, hogy soha nincsenek egyedül. Bármi történjék is, együtt vagyunk benne.
Lassítsd le az időt
“Nem szabad elszalasztanunk ezt a pillanatot” – mondja Burchard. Az agyunk nem arra lett tervezve, hogy folyamatosan pörgessük fel és mindenre egyszerre figyeljünk. A modern világ szirupokkal és stimulánsokkal töm meg minket, véletlenszerű negatív információkkal és értelmetlen feladatokkal bombáz, így soha nincs időnk elmerülni valamiben, amit igazán élvezhetnénk vagy ünnepelhetnénk. Ha kihagyod a pillanatot, az olyan, mintha kihagynád az életedet – mert az élet pillanatokból áll. Minél több pillanat vész el a “sebesség, az aggodalom és a pánik homályában”, annál kevesebb értelme van az életnekés annál kevésbé érezheted az örömöt és a hálát. Változtass ezenés tereld vissza a fókuszodat a világ káoszáról önmagadra és a saját szívedre. Meglátod, hogy ott az idő sokkal lassabban folyik, mint az irodád előtti forgalmas utcákon.
Lassítsd le még jobban. Kezdd a légzéseddel: minél hosszabb és mélyebb lélegzetet veszel, annál felfokozottabb lesz az energiád és a jelenléted. Az érzékeid jobban felébrednekés az élményeid is élvezetesebbek lesznek. Furcsa módon minél több időt szánsz valamire, annál inkább azt az érzést kelti, hogy rengeteg időd van. Azért telik gyorsan az idő, mert rohansz át az életen, mint az állatok, akik csak félelmükben figyelik a környezetüket. Állj meg! Hogyan másképp érezhetnéd a rózsák illatát?