Napjainkban sokak gondolataiban ott motoszkál a hatékony időgazdálkodás iránti vágy. Legyen szó akár a termelékenység növeléséről, a munka és magánélet egyensúlyának javításáról, vagy arról, hogy vezetőként szeretnéd kollégáid teljesítményét fokozni, mindez a napjaid óráinak jól megtervezett felhasználásával kezdődik.
Az időgazdálkodás előnyei
- Mindenekelőtt, a hatékony időgazdálkodás kevesebb stresszt jelent. Amikor tudod, mit kell tenned és mikor, a fejedben lévő zsongás csökken, teret hagyva a koncentrációnak és a pihenésnek.
- Az idő megtakarításának koncepciója is fontos. Ahelyett, hogy mellékfeladatokra szórnád szét az óráidat, a jó időgazdálkodással ezt az időt az igazán lényeges dolgokra fordíthatod. Így igazíthatod össze céljaidat a valós életbeli erőfeszítéseiddel.
- A megfelelő időtervezéssel és -kezeléssel csökkentheted az egyes feladatok befejezéséhez szükséges erőfeszítéseket is. Ez azt jelenti, hogy többet érhetsz el a nap folyamán, ha az időtervezésed kombinált, innovatív és legfőképpen megfelelően fókuszált.
- A jó időgazdálkodás jobb döntéshozatali képességekhez vezet. Miért? Egyszerűen azért, mert több hely lesz a fejedben. Ha világosan látod a munkádat és szilárd terved van minden célod eléréséhez, felszabadítod a potenciálodat a képzelet, a kreatív gondolkodás és az innovatív problémamegoldás számára.
- Jobban megvalósíthatod a céljaidat, ahogy visszanyered az irányítást a napjaid felett és szilárd döntésekkel irányíthatod a munkádat.
20+1 bevált időgazdálkodási tipp
1. Tervezés, tervezés és még több tervezés
A tervezés az időgazdálkodás egyszerű, de rendkívül hatékony mantrája. Kezdj azzal, hogy készítesz egy listát a feladataidról, majd megfelelően elosztod őket a heted során. A napi időgazdálkodási tervek készítése is hasznos lehet. Előre megtervezheted a nap folyamán végzendő feladatok sorrendjét és a feladatok közötti szüneteket.
Napjaid és heteid terveit mindig vesd össze a nagyobb céljaiddal.
Tipp: A célkitűzésedet irányíthatod a SMART célok alkalmazásával – győződj meg róla, hogy céljaid Specifikusak, Mérhetőek, Elérhetőek, Relevánsak és Időben korlátozottak. Így biztosíthatod, hogy olyan tevékenységekre fordítod az idődet, amelyek segítenek elérni céljaidat.
2. A prioritások meghatározása kulcsfontosságú
Az akcióterveid létrehozását alaposan meg kell alapozni a céljaid és azok hierarchiájának megértésével. Meg kell tanulnod felismerni, mely feladatok járulnak közvetlenül hozzá a céljaid eléréséhez és melyek nem. Miután azonosítottad a különböző fontossági és sürgősségi szinteket, azokat a feladatokat helyezd a teendőid listájának élére, amelyek mind fontosak, mind sürgősek. Ezzel elkerülheted, hogy elveszítsd a nyomon követésüket vagy szükségtelenül halogasd őket.
3. Végezz időgazdálkodási auditokat
Ha tudni szeretnéd, hol telik el az időd a nap folyamán, a legjobb segítőd az időgazdálkodási audit. Elkészítése egyszerű és számos előnnyel jár. Számos időaudit sablon található az interneten, így bármelyikre támaszkodhatsz, amikor elkészíted a sajátodat. Először írd le, hogyan tervezed az időd felhasználását egy adott héten vagy hónapban. Ezután naponta kövesd nyomon az órákat és jegyezd fel, milyen tevékenységeket végeztél. Amikor már rendelkezel valós adatokkal, könnyen összehasonlíthatod, hogy a terveid mennyire egyeznek meg azzal, amit ténylegesen elérsz a munkaidőd alatt. Ezt követően megteheted a szükséges módosításokat, hogy fokozatosan összhangba hozd a céljaidat a napi időbeosztásoddal.
4. Csökkentsd a munkafolyamatodban lévő zavaró tényezőket
Valószínűleg (és titokban) tisztában vagy a különféle napi zavaró tényezőkkel, amelyeknek engedsz. Mindannyiunknak vannak digitális bűnös örömei, mint például a közösségi média végtelen görgetése. Az eredményes időgazdálkodás azonban a zavaró tényezők csökkentésén múlik. A teljes megszüntetésük túl ambiciózus lenne, de az idő korlátozása, amit rájuk szánsz, lehetséges. A zavaró tényezőket jutalomként is használhatod fel minden egyes napi feladat elvégzése után. Így a termelékenységedet szolgálhatják, nem pedig ellened dolgoznak.
5. Tanulj meg delegálni
Az egyik fő oka a kimerülésnek és a kiégésnek a vállalkozók és sok más szakember körében az, hogy nem tudnak lemondani a feladatokról. A delegálás felbecsülhetetlen értékű, amikor a saját időgazdálkodásodról van szó és egy módszer a bizalom és az együttműködés fejlesztésére a csapatodban. Az első lépések bonyolultak lehetnek, ha nem szoktál hozzá a felelősség átadásához. Azonban egyensúlyban kell tartanod az egészséges szorgalmadat és az egészségtelen érzést, hogy csak te tudod elvégezni a munkát. Idővel ez javítani fogja a kapcsolataidat a partnerekkel, kollégákkal vagy csapattagokkal és a feladatok delegálása természetessé és sokkal egyszerűbbé válik.6. Jelölj ki időablakokat a feladataidhoz
Határozz meg egyértelmű határidőket minden feladat számára. Még ha nem is kaptál pontos dátumot egy ügyféltől vagy partnertől, elengedhetetlen, hogy legyen egy a saját ütemtervedben. Nem akarod hetekig húzni egy feladatot, miközben a többi munkádat félbehagyod. Mindannyian hajlamosak vagyunk a halogatásra, ezért rajtunk múlik, hogy gyakorlatias megközelítéssel küzdjünk ellene. Kezdd azzal, hogy felméred, mennyi időre lesz szükséged a feladat elvégzéséhez. Ezután térj vissza a prioritásokhoz és nézd meg, mikor tudod beütemezni a többi kötelezettséged figyelembevételével. Ha szükséges, oszd fel a munkát kisebb részekre, amelyeket néhány nap alatt elvégezhetsz, de győződj meg róla, hogy minden részhez egyértelmű időcélt állítasz be.
7. Az egyfeladatos munkavégzés fontossága
Az egyik legjelentősebb stresszforrás a mai munkavégzésünkben (és életünkben) a multitasking. Bár néhány évvel ezelőtt a több feladat egyidejű kezelése csúcs készségnek számított, manapság az emberek rájöttek, hogy ez a megközelítés káros hatással van a termelékenységre, koncentrációra és általános jólétre. Különböző módszereket használhatsz a fókuszálásra egyetlen feladatra és a “félmunka” kiküszöbölésére. Hasznos lehet például a levelezésed és a közösségi média csatornák bezárása és csak az aktuális feladatra való koncentrálás. Korlátozhatod a hívásokat és más lehetséges zavaró tényezőket is. Állíthatsz be időablakokat a fókuszálásra, például fél órát vagy egy órát.
8. Hasonló feladatok csoportosítása
Ez a tipp szorosan kapcsolódik az előzőhöz. Ahelyett, hogy szétszórnád őket a nap folyamán, hatékonyabb, ha azonos típusú feladatokat egy csoportba rendezed. Ezzel időt takaríthatsz meg azáltal, hogy egyszerre végzed el őket. Például sokkal hatékonyabb leszel, ha egyszerre küldesz el több e-mailt, mintha egész nap egyenként kezelnéd őket, megszakítva más feladatok munkafolyamatát.
9. A legfontosabb feladatok tervezése reggelre
Ez a stratégia jó prioritáskezeléssel kapcsolatos, de külön figyelmet igényel. Azért érdemes a legjelentősebb feladatokat először elvégezni, mert különben könnyen elfelejtheted őket. A legtöbb ember számára a reggelek a legtermékenyebb időszakok. Még ha nem is érzed magad teljesen ébernek, az agyad friss és sokkal jobban képes feldolgozni az információkat. Ezért a legjobb ezt az időt a legbonyolultabb vagy legnagyobb fókuszt igénylő feladatokra használni, amelyek prioritást élveznek.
10. Tudd, mikor kell megállni
Még ha kijelöltél is időablakokat a feladataidhoz, csábító lehet, hogy tovább dolgozz rajtuk az előirányzott idő után is, különösen, ha úgy érzed, hogy fontosak vagy bonyolultak. Azonban meg kell tanulnod határokat szabni, bármi is történjen. A tökéletességre való törekvés csodálatra méltó és erős tulajdonság. Ugyanakkor nagy ellensége lehet a hatékony időgazdálkodásnak. Ahogy egyre több projektet kezelünk, egyre jobban megítélhetjük, mikor vagyunk valóban készen egy feladattal és mikor pazaroljuk az időnket arra, hogy tökéletesebbé tegyük, mint amennyire szükséges.
11. Tervezz szüneteket a munkafolyamatok között
A különböző tevékenységek közötti szünetek megtartása elengedhetetlen az agy frissen tartásához és a mentális túlterhelés elkerüléséhez, ami manapság olyan általános. Amikor az egyes feladatok időablakait tervezed, érdemes szüneteket is beütemezni a nyújtózkodásra és az átállásra.
12. Találd meg a saját munkaritmusodat
Az időablakok megtervezése a feladatokhoz és a szünetek beütemezése csak a kezdet. Idővel lépj egy szinttel feljebb és fedezd fel azt a munkaritmust, amely a legjobban illik a személyiségedhez. Ezt úgy érheted el, ha figyelsz arra, hogy mely órákban vagy a legproduktívabb és mikor csökken az energiád és koncentrációd. Érdemes megnézni a naplózott óráidat és ellenőrizni a napi hatékonyságot. Az adatok elemzése és a saját érzéseid alapján rájöhetsz, mit kell megváltoztatni a napi rutinodban a maximális termelékenység és a stressz csökkentése érdekében.
13. Tűzz ki világos célokat a munkamegbeszélésekhez
Sok szakember számára a napi munkaidő jelentős része értekezletekre megy el. Akár szabadúszó, kisvállalkozó vagy csapatvezető vagy, valószínűleg te is szembesülsz ezzel a helyzettel. Mivel az értekezletek időigényesek (de szükségesek), jól fel kell készülnöd rájuk. Először is, győződj meg róla, hogy minden egyes értekezlet, amelyet elfogadsz, valóban szükséges. Néha egy hívás vagy chat is ugyanazt a célt szolgálhatja. Ha megállapítottad, hogy az értekezlet szükséges, készíts egy világos napirendet arról, hogy mit szeretnél elérni. Természetesen határozz meg egy időkeretet is, hogy ne töltsd az egész napodat csevegéssel.
14. Tanulj meg nemet mondani a munkára
A “nem” kimondása egy egészséges mechanizmus, amire az élet legtöbb területén szükség van. A munkában azonban ez lehet az a megközelítés, amely megment a kiégéstől. Érdemes megpróbálni, még akkor is, ha félsz, hogyan fog reagálni a másik fél. Legyen szó új szabadúszó munkáról vagy egy újabb feladatról a csapatprojektedben, tudnod kell, mikor mondj nemet. Ha el vagy havazva a munkával és látod, hogy az extra feladatok nehéz terhet rónának rád, a legjobb, ha őszinte vagy és egyenesen megmondod, hogy hol vannak a határaid.
15. Ne dolgozz nyaralás alatt és hétvégén
Ez egy szigorú szabály, amelyet tiszteletben kell tartanod, bármi is legyen az ára. Az egyetlen munkával kapcsolatos dolog, amely érdemes lehet a hétvégén foglalkozni, az a tervezés. Ez lehet, hogy egy órát vesz igénybe, de a hét folyamán megtérül. Ezen kívül a szabadság alatt vagy a szabadidőre szánt időben végzett munka káros. A teljesítményed végül szenvedni fog ettől a rossz szokástól, mert szükséged van egy kis pihenésre a munkától.
16. Gondolj az egyes elemekre, ne az egész feladatlistádra
Íme egy másik átfogó stratégia, amely rengeteg problémától megkímél: soha ne nézd át a teljes (és szuper hosszú) feladatlistádat, amikor elfoglalt vagy. Ez csak stresszt okoz. Ilyen pillanatokban könnyen úgy érezheted, hogy nem tudsz mindent kezelni. Pedig valójában képes vagy rá. Ehelyett oszd fel a feladatokat kisebb részekre és az egyes elemekre koncentrálj, ne az egész halom munkára, amely rád vár. Így alkalmazkodhatsz a kisebb feladatokhoz, amelyeket most kell elvégezned és egyenként, nyugodtan és produktívan kezelheted őket.
17. Elemezd a napi szokásaidat
Miután elvégezted az időauditodat és ennek megfelelően módosítottad a munkarendedet, további lépéseket is tehetsz az időd kezelésében azzal, hogy elemzed a szokásaidat. Hasznos lehet alaposan megvizsgálni a munkán kívüli tevékenységeidet is. Például, ha otthonról dolgozol és nem az irodából, figyelheted, milyen gyakran találkozol zavaró tényezőkkel bizonyos feladatok során, vagy hányszor mész a hűtőhöz snackekért. Irodai munka esetén figyelhetsz a rituáléidra, a szükséges és szükségtelen interakciókra a kollégákkal és még az étkezési szokásaidra is. Ha már van egy jó áttekintésed, rájöhetsz, hogyan tudod kiküszöbölni a túlzott zavaró tényezőket és hogyan építhetsz értelmes kapcsolatokat a csapattagokkal és partnerekkel.
18. Használj időgazdálkodási alkalmazásokat
Bár ezeknek a jó gyakorlatoknak az alkalmazása elég sok mindent jelent, a jó hír az, hogy nem vagy egyedül. Manapság számos időgazdálkodási alkalmazás lehet hűséges partnered abban, hogy hatékony szervezést és produktivitást érj el. Számos platform létezik, amelyek segíthetnek optimalizálni a munkafolyamatodat — naptárak, feladatkezelők és sok más. A naptár jó kiindulópont a tervezéshez, mivel vizuálisan rendezheted el a heti és havi feladataidat. Használhatsz szervezőket és feladatkezelőket is, ahol beírhatod a projekteket és feladatokat, hozzáadhatsz információkat és meghatározhatsz határidőket.
19. Csempéssz be testmozgást a napodba
Már tudod, hogy a testmozgás kritikus a teljes jóléted szempontjából. Ami még fontosabb, kiderült, hogy a rendszeres fizikai aktivitás is hozzájárul a jobb időgazdálkodáshoz. Hogyan? A testmozgás segít jobban megbirkózni a stresszel és szilárdabbnak érezni magad. Ez bizonyított és működik. Az első lépés, hogy, igen, időt találj rá a naptáradban. A legjobb megközelítés, ha heti néhány edzést beütemezel a munkaidőd előtt vagy után. Néhány nyújtást, meditációt vagy fizikai relaxációs szünetet is beiktathatsz a nap folyamán. Ha most kezded, kezdd kisebb lépésekkel, amelyekkel kényelmesen érzed magad és fokozatosan növeld az intenzitást.
20. Változtasd meg a rutinodat
Senki sem szereti az unalmat. Ha úgy érzed, hogy megrekedtél a mindennapi rutinodban, lépj hátra egy lépést és találd ki, mi hozhat frissességet bele. A legjobb megoldás természetesen az, ha szabadságra mész, de ha ez nem lehetséges, használhatsz néhány trükköt. Dolgozhatsz otthonról, ha már túl sok időt töltöttél az irodában. Próbáld meg átrendezni a munkateredet is. Kezdheted a napot testmozgással, vagy átrendezheted a munkaidő tervezését. A trükk az, hogy fizikai és mentális teret teremts az innovációnak és a nem konvencionális gondolkodásnak.
21. Változtass időnként a környezeteden
Nem is hinnéd, mennyi terhet vehetsz le a válladról, ha más fizikai helyszínre váltasz. Ez jelentheti az irodán kívüli vagy az otthoni íróasztalodtól való munkát és egy valódi nyaralást. A környezetváltozás az írók és művészek kedvelt módszere a kreativitás újjáélesztésére, de minden szakember számára is működik. Amikor az első jeleit érzed a szorongásnak, unalomnak és túlterheltségnek, indulj útnak. Ha nincs szabadságod vagy a projektet nem lehet most elhagyni, egyszerűen változtasd meg a környezetedet. Lehet ez a nyaralód, egy nap a parkban, vagy egy kirándulás a tengerpartra – bármi, ami friss levegőt hoz neked.
forrás: hubstaff