193662843 189108105 287583908

Hogyan előzd meg a kiégést

A kiégés mindennapjainkban egyre gyakrabban hallott fogalom. A stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és az emocionális terhelések mind hozzájárulnak a kiégés kialakulásához. Ha Te is úgy érzed, hogy kimerült vagy és nehézségeid vannak az érzelmi és fizikai kimerültséggel, akkor jó hírem van : Hatékony módszerek vannak a kiégés kezelésére és megelőzésére és ebben a cikkben megmutatom, hogyan előzheted meg a kiégést és hogyan nyerheted vissza energiádat, ha már érintett vagy

Paradoxon, de igaz: a kiégés nem a motiváció hiányával kezdődik, hanem épp ellenkezőleg: azzal a lelkesedéssel, hogy valaki túl sokat tesz a céljaiért. A kezdeti lelkesedés egy hatalmas energiát adó lendület, amely azonban könnyen kimerültségbe csaphat át, ha nem figyelünk az egyensúlyra.

A kiégéshez vezető csapdák

A túlzott energia-befektetés csapdája

Az intenzív lelkesedés gyakran azzal jár, hogy valaki szinte minden idejét és energiáját egy adott célra fordítja. Ez a kezdeti lendület inspiráló és produktív lehet, de hosszú távon nem fenntartható. Ha a pihenést, a szabadidőt vagy az alvást alábecsüljük, a test és az elme egyaránt kimerül. A pihenés hiánya idővel nemcsak fizikai fáradtságot, hanem mentális túlterheltséget is eredményez.

Határok hiánya és a maximalizmus veszélye

Azok, akik szenvedélyesen végzik a munkájukat, gyakran átlépik saját fizikai és mentális határaikat. A maximalizmus hajtja őket: mindent tökéletesen akarnak elvégezni és nem hajlandók megállni. Ez a hozzáállás az elején sikerekhez vezethet, de ha nem tartanak szüneteket, a túlterheltség előbb-utóbb megbosszulja magát.

A külső elvárások súlya

Egy másik jelentős tényező a környezet elvárásainak való megfelelési kényszer. Lelkes emberek gyakran hajlamosak mások elvárásait is magukévá tenni, ami további nyomást gyakorol rájuk. Ez a stressz idővel felhalmozódik és a kiégés egyik legfőbb mozgatórugójává válik.

Az egyensúlyhiány és az egyoldalú fókusz

Ha valaki túlságosan egy területre, például a munkájára koncentrál, az életének más aspektusai háttérbe szorulnak. A kapcsolatok, a személyes fejlődés vagy a szórakozás hiánya előbb-utóbb érezteti hatását és az egyensúlyvesztés kiégéshez vezethet.

A siker paradoxona

A sikerorientált emberek gyakran figyelmen kívül hagyják a stressz jeleit. Az állandó teljesítménykényszer egy ördögi kört hozhat létre: minél jobban hajszolják a sikert, annál inkább kiégnek, ez pedig csökkenti az elégedettségüket és még inkább a siker felé hajszolja őket.

A kiégés fázisai

A kiégés megelőzése érdekében első lépésként fel kell ismernünk, hogy a túlzott lelkesedés, bármennyire pozitívnak tűnik, magában hordozhatja a kimerülés veszélyét. Az egyensúly tudatos fenntartása elengedhetetlen, de ahhoz, hogy valóban hatékonyan tudjunk védekezni a kiégés ellen, fontos megérteni, hogyan és miért alakul ki. Ez különösen azért lényeges, mert a kiégés kezdeti szakaszában – amikor tele vagyunk energiával és motivációval – szinte senki nem gondol arra, hogy probléma lehet. Ebben a fázisban minden úgy tűnik, hogy jól haladunk, így természetes, hogy senki nem fordul szakemberhez. A figyelmeztető jelek általában csak a későbbi, nehezebb szakaszokban válnak nyilvánvalóvá, amikor a kimerültség, a stressz és a motivációvesztés már kézzelfoghatóvá válik.

Ahhoz, hogy megelőzzük a kiégést vagy időben felismerjük a problémát, érdemes megérteni annak előzményeit és szakaszait. A kiégés nem egyik napról a másikra történik, hanem egy fokozatos folyamat eredménye, amelynek minden fázisa fontos tanulságokat hordoz. Nézzük meg tehát, hogyan bontakozik ki ez a folyamatés milyen jelekre érdemes odafigyelnünk, hogy időben beavatkozhassunk, íme a kiégés fázisai:

1. fázis
Az energia és az optimizmus jellemzi, hasonlóan egy házasság mézesheteinek időszakához. Új munka vagy feladat esetén elégedettség tapasztalható, ami produktivitáshoz és kreativitás kibontakozásához vezethet. Ebben a szakaszban az egyén szenvedélyesen és energikusan dolgozik, sokszor túlvállalja magát és háttérbe szorítja a saját szükségleteit, például a pihenést és az önmagára fordított időtt.

2. fázis
A mézeshetek fázisa fokozatosan eltűnik és megjelenik a stressz. Nem minden pillanat lesz stresszes, de egyre gyakrabban kerül előtérbe. Fizikai és mentális jelekre érdemes figyelni, például a fókuszálás nehézsége, a produktivitás csökkenése és a fáradtság.

3. fázis
A stressz állandóvá válik. Ebben az állapotban az emberek apátiát érezhetnek, nem fejezik be időben a munkát, késnek vagy halogatják a feladatokat. Szociálisan visszahúzódhatnak, dühösek lehetnek és ezek az érzések otthonra is átterjedhetnek, befolyásolva a baráti és családi kapcsolatokat. A kiégés ebből a fázisból még visszafordítható.

4. fázis
Ez az a pont, amikor az ember eléri a határait és már nem képes normálisan működni, dolgozni. A munkával kapcsolatos problémák eluralkodnak, gyakran kíséri önbizalomhiány és érzelmi kiüresedés. Intenzív fizikai tünetek jelentkezhetnek, mint például krónikus fejfájás, gyomorproblémák. A barátok és családtagok is észreveszik a viselkedésbeli változásokat.

5. fázis
Ezen a ponton még az ágyból is nehéz kikelni és a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységek elvégzése is megerőltető. Itt muszáj szakember segítségét kérni  és még így sem biztos, hogy a kiégés előtti állapotba visszahozható az egyén. Az 5. fázisba jutottak 20%-a a rehabilitáció után még teljes életet tud élni. 60% tud majd dolgozni is,  csak épp máshol vagy máshogy. 20% pedig soha többet nem lesz képes olyan érdemi munkát végezni, amit szeretne vagy alapból tudna.

Miután megértettük a kiégés fázisait, érdemes közelebbről megvizsgálni azokat a konkrét tüneteket, amelyek figyelmeztethetnek minket arra, hogy a kiégés veszélye már jelen van az életünkben. Általában a 3. – 4. fázisban ezek a tünetek érezhetőek:

Tünetek

• Érzelmi kimerültség

o “nincs több erőm…”, „mit is csinálok én valójában?”, „üresnek érzem magam…”
o időszakos kimerültség, majd állandó kimerültség
o krónikus kimerültség: alvászavar, fáradtság, fejfájás, testi tünetek

• Deperszonalizáció
o cinikus, elszemélytelenedett viszonyulás a környezet felé, csökkenő elkötelezettség a kollégák, az ügyfelek és úgy általában az emberek iránt is
o feledékenység, koncentrációs nehézség
o közöny, fásultság, depresszió, energiátlanság, cinizmus, unalom, védekezés
o a munka öröme elvész, az értéke megkérdőjeleződik

Csökkenő teljesítőképesség
o csökkenő erőfeszítés, minőségromlás
o reménytelenség, szenvedés, averzió
o bűntudat, valódi veszteségek
o negatív attitűd a család, a munkatársak és a hivatás iránt

Mit lehet tenni?

Mit tehetsz most azonnal? – 3 lépéses cselekvési terv

1. lépés: Határozd meg a saját határaidat!

  • Tanuld meg mondani: „Nem”
  • Időbeosztásodba építs be tudatos pihenőidőt

2. lépés: Tudatos feltöltődés

  • Próbáld ki a 3-2-1 szabályt: minden nap 3 dolog, amit élvezel, 2 dolog, ami feltöltés 1 dolog, ami mozgat (pl. séta, sport).

3. lépés: Kezeld a stresszt aktívan!

  • Mozgás: A rendszeres testmozgás csökkenti a stresszt.
  • Meditáció és tudatos légzés: 5-10 perc tudatos légzés segít csökkenteni a feszültséget.
  • Humor és perspektívaváltás

További lehetőségek a kiégés megelőzésére

A következő tanácsok bár lehet elcsépeltnek és túl egyszerűnek tűnnek, de ha nem csak elméleti síkon alkalmazod őket, hanem a gyakorlati életben is, akkor visszakaphatod a régi éned és energiáid.

  • Legyen mindig megfelelő jövőképed – célkitűzések fontossága: Bármilyen kilátástalannak is tűnik egy adott helyzetből az életünk, mindig látnunk kell magunk előtt a következő mérföldkövet.
  • Tartsunk fenn erős kapcsolati hálót, beszélgessünk sokat családtagjainkkal, barátainkkal és általában bárkivel! Beszéljük ki a problémáinkat, hallgassuk meg, mások miként gondolkodnak! Nem baj, ha kritikát kapunk! Az adott pillanatban rosszul eshet, de ebből is építkezhetünk.

Tudjuk, mire van időnk és mi az, ami már nem fér bele! Kerüljük el a bosszantó embereket! Ha van rá módunk, csak olyanokkal tartsunk kapcsolatot, akik nem idegesítenek bennünket. Ha ez mégsem lehetséges, korlátozzuk az időtartamot a lehető legrövidebbre.
Sport, hosszú séták :A rendszeres sport segít a reziliencia, azaz mentális ellenállóképesség fejlesztésében. Kutatások igazolják, hogy a sportolók szintje magasabb.
Kudarcok, hibázás kezelése : Nem baj, ha valami nem sikerül. A kudarcokból tanulhatunk.
Hibázni természetes, csak arra vigyázzunk, hogy ugyanabból az okból lehetőleg ne hibázzunk újra és újra. Ne próbáljuk a problémáinkat ugyanazzal a gondolkodással megoldani, amellyel létrehoztuk őket! Tanuljunk az eseteinkből és fejlesszük a megküzdési stratégiánkat. A megoldást az jelentheti, ha nem ragadunk benne a rossz élményekben, hanem a figyelmünket tudatosan valami előre mutató gondolat vagy cselekvés felé irányítjuk.

Mindig csak azzal foglalkozzunk, ami előttünk van! Felesleges azon aggódni, ami még meg sem történt.

• Adjunk hangot az érzéseinknek: ha valami zavar, fejezzük ki, ne tartsuk magunkban!
Legyünk hajlandók kompromisszumot kötni: ha vitánk van valakivel, legyünk nyitottak a kompromisszumos megoldásokra, hisz valószínű, hogy mi is ezt várnánk el tőle!
Kommunikáljunk együttműködően és asszertívan!
Ügyeljünk az időbeosztásunkra: a rossz időgazdálkodás sok stresszel járhat. Sok bosszúságtól menekülhetünk meg, ha tervezünk és elég időt szánunk a dolgainkra.
Nézzük a teljes képet, emelkedjünk ki a helyzetből egy elképzelt helikopterrelés nézzünk rá nagyobb távlatokból! Mennyire fontos nekünk ez a vita, ez a probléma? Hosszú távon is meghatározó lehet-e? Ha nem, engedjük el és ne bosszankodjunk rajta.
Legyünk óvatosak a saját belső mércénkkel, a maximalizmus ugyanis jó táptalaja a stressznek. Törekednünk kell a legjobb eredményre, de vajon az élet minden helyzetében szükség van erre, vagy esetleg érdemes lehet szelektálni?
Koncentráljunk a jóra, ha úgy érezzük, hogy a dolgok összefogtak ellenünk! Lépjünk ki egy kicsit a helyzetbőlés gondoljunk arra, mi minden jó az életünkben!
Ne próbáljuk meg irányítani, amire nincs ráhatásunk! Mindig kérdezzük meg magunktól, hogy tudunk-e a helyzeten változtatni, vagy sem! Klasszikus példa erre az időjárás: fölösleges bosszankodni rajta, úgysem tőlünk függ.
Bocsássunk meg! Az emberek sokszor hibáznak. Nem létezik olyan, hogy tökéletes világ vagy tökéletes személy. Fogadjuk el ezt! Bosszankodhatunk, de aztán hagyjuk, hogy a haragunk elszálljon.
Figyeljünk az élet apró dolgaira. Itt olyasmire gondolunk, mint amilyenek a napi étkezések. Legyenek ezek is apró rituálék, engedjük meg magunknak, hogy ilyenkor kicsit kikapcsolódjunk!
Humor. Nem lehet eléggé hangsúlyozni jótékony hatását
Megfelelő táplálkozás
Minőségi alvás.

Segítség
A kiégés megelőzhető, ha időben lépsz. Figyelj magadra, tartsd meg az egyensúlytés merj segítséget kérni, ha szükséges! Ha úgy érzed, már elérted a 3. vagy 4. fázist, ne habozz segítséget kérni – egy baráttól, Coachtól vagy pszichológustól. A legfontosabb: te vagy a saját életed legjobb befektetése. Vigyázz magadra! 😊

Ha szeretnél többet megtudni a témával kapcsolatban, nézd meg a rezilienciáról szóló könyvösszefoglalómat. Ebben az összefoglalóban még számos olyan tipp és eszköz szerepel, ami ebben a cikkbe már nem fért bele, de rendkívül sokat segítenek.

Felhasznált irodalom: Csatlós Csilla: Kiégés helyett

Fotó : https://www.ciphr.com/